Pillar Prosedürü' nün Faydaları Nelerdir?

Pillar Implant uygulaması hiçbir anatomik dokuda cerrahi değişiklik ya da rezeksiyon yapılmaksızın, yumuşak damakta kalıcı etki ile gerginlik ve sertleşmenin sağlandığı pratik bir uygulamadır.

Pillar Implant Uygulamasının Faydaları:

Basit Bir İşlemdir:

Pillar Prosedürü horlama kronik hafif ve orta obstrüktif uyku apnesi (OSA) için basit, etkili bir tedavidir. Sadece doktor ofisinde yaklaşık 20 dk içerisinde yapılabilir. Diğer cerrahi tedavi yöntemleri ile birlikte uygulanabilir. İşlem sonrası hasta normal beslenmeye ve iş aktivitelerine devam edebilir.

Klinik Olarak Etkisi Kanıtlanmıştır:

- Yapılan çalışmalarda horlamada azalma sağladığı gösterilmiştir.
- Horlamada azalma ile birlikte, aynı yatakta ya da yakınında yatan kişilerdeki memnuniyet oranı %80 ve üzerindedir.
- Hastaların yaklaşık %80' inde uyku apne hipopne indeksi (AHİ)' de azalma gösterilmiştir.
- Hastalarda Pillar Prosedürü sonrasında gündüz uykululuk şikayetinde azalma ve yaşam tarzında olumlu değişiklikler gösterilmiştir.

Pillar Implant Sistemi ile horlamanın tedavisinin, yaşam kalitesin ve sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır.

Pillar Implant uygulandıktan sonra haftalar içerisinde horlamanın azaldığı ya da kaybolduğu farkedilebilir. Bu şekilde hem hasta hem de yakınında uyuyanların uyku kalitelerinde artma sağlanır.

Başarısız Küçük Dil ve Horlama Ameliyatları Sonrasında da Pillar Implant Uygulaması Yapılabilir!

 

Yukarıdaki şekilde küçük dil ve yumuşak damağa yönelik horlama ameliyatı (Uvulopalatofarigoplasti - UPPP) yapılmış olan ve şikayetleri devam eden hastada, Pillar Implant uygulamasının tekniği görülmektedir. (Kaynak çalışma: Michael Friedman, MDCorresponding Author Informationemail address, Paul Schalch, MD, Palatal stiffening after failed uvulopalatopharyngoplasty with the Pillar implant system. Operative Techniques in Otolaryngology - Head and Neck SurgeryVolume 18, Issue 1 , Pages 7-10, March 2007. http://www.optecoto.com/article/S1043-1810(07)00002-4/abstract)

 

 

Yukarıdaki videoda, Ingilizce olarak üretici firma "Medtronic" tarafından hazırlanmış olan Pillar Prosedürü' nün faydalarını anlatan slayt gösterisini bulabilirsiniz.