Pillar Implant, Horlama Tedavisinde Etkili Bir Yöntemdir

Horlama şikayeti olan hastalarda, ilerleyen dönemlerde uykuda 10 saniyeden fazla solunum durması anlamına gelen "uyku apnesi" ortaya çıkabilmektedir. Uyku apnesi sayısı, her bir saatte 5' ten fazla ise bu durum "Uyku Apnesi Sendromu" olarak adlandırılmaktadır.

Pillar implant merkezi

Zaman zaman hemen hepimiz yorgun ya da burnu tıkalı bir durumda uyuyabiliriz ve bu durumda horlama hatta uyku apnesi ortaya çıkabilir.

Bu durum kalıcı hale gelir ve her uykuda solunum durması ya da solunumun durmaya yakın hale gelmesi (hipopne) ortaya çıktığında kan oksijen düzeylerindeki düşmeye bağlı olarak vücutta birçok doku oksijenasyonu etkilenir. Bu nedenle uyku apnesi olan insanlarda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

- Gündüz baş ağrıları

- Yorgun uyanma ve uyku doyumunun azalması

- Terleme

- Ağız kuruluğu

- Uykudan zor uyanma

Bunların dışında uyku apnesi olan insanlarda altına kaçırma, kötü rüya görme, sırtüstü uyuyamama gibi belirtiler de görülebilir.

Uyku apnesi olan insanlar uykuya çok daha hızlı dalabilirler.

 

Pillar Implant, yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi boğaz bölgesinde, ağız içi hava deliğinin rahat görülemediği hastalarda, yumuşak damağın sertleştirilerek yukarıya doğru çıkmasını ve hava deliğinin artmasını sağlayabilir. Tek başına yumuşak damak sarkması olan hastalarda bu belirtilerin ortadan kalkmasını ya da azalmasını sağlayabilir.

Pillar implant uygulaması, sonrasında etki 2-4 ay sonrasında başlayacağndan, bu sürenin sonunda şikayetlerdeki azalmanın görülmesi beklenmelidir.