Pillar Implant Kullanımı Öncesinde ve İşlem Esnasında Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pillar Prosedürü ile ilgili olarak, pillar implant uygulaması öncesi ve işlemin yapılması ile ilgili aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir:

Pillar Implant - Uyarılar

- Her implant tabancası tek kullanımlık olarak üretilmiştir. İkinci kullanım için kullanılamaz. Uygulama öncesinde paketlerin açılmamış ve kapalı olduğuna dikkat edilmelidir.

- Pillar Implant Sistemi, steril koşullarda saklanmalıdır.

- İmplant, tabanca iğnesinden uygulama öncesinde ya da daha önce çıkarılmamalıdır.

- Uygulama öncesinde, implant iğnenin içerisinden kendiliğinden çıkıyorsa tek kullanımlık tabanca kullanılmadan atılmalıdır

- Tabanca iğnesi yumuşak damağa yerleştirilirken ya da implant  yumuşak damak içerisine doğru iğne içerisinden gönderilirken aşırı güç uygulanmamalıdır.

- İmplant yerleştirme öncesinde, uygulama tabancasının iğnesi kendiliğinden çıkıyorsa, uygulama sistemi kullanılmadan atılmalıdır.

- Kullanım sonrası implant uygulama iğnesi ve tabancası biyolojik atık bölümüne atılmalıdır.

- Kutusu üzerinde tahribat olan ya da açılmış ve değiştirilmiş pillar implant sistemleri kullanılmadan atılmalıdır.

- İmplantın yerleştirilmesi sadece, pillar implant endikasyonları, teknikleri ve prosedürün riskleri hakkında kapsamlı bilgiye sahip olan doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Pillar implant çıkarılmasının gerektiği (hasta isteği ya da allerjik reaksiyonlar gelişmesi gibi) durumlarda, yumuşak damağa ufak cerrahi insizyonlar gerekebilmektedir.

Pillar Implant Uygulaması Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Pillar Implant yumuşak damağın dış kısımlarına ya da küçük dil (uvula) içerisinde yerleştirilmemelidir. Yumuşak damağın dış kısmında damak kalınlığı azaldığından implantın ekstrüzyon (doku dışına çıkması) riski artabilir.

- Pillar Implant iğnesi geriye (nazofarenkse) doğru yönlendirilmesi, implantın damak arkasından kısmı ya da tam olarak çıkmasına (ekstrüzyonuna) nedne olabilir.

- Implant yerleştirildikten sonra çok yüzeyel ve görülebilir durumdaysa, implant çıkarılmalı ve farklı bir iğne giriş deliği ile yeniden damağa yerleştirilmedir.

Pillar Implant Hangi Durumlarda Kullanılmaz (Pillar Implant Kontrendikasyonları)

Pillar Implant aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır:

- Yumuşak damak uzunluğu (küçük dilin yumuşak damak ile birleşim noktası ve sert damak-yumuşak damak sınırı arasındaki mesafe) 25 mm' nin altında olan hastalarda

- 18 yaşından küçük olan hastalarda

- Ürün içeriğinde bulunan maddelere allerjik reaksiyonları olan hastalarda pillar implant kullanılmamalıdır.

 Kaynak: Indications and Safety Information for the Pillar Procedure from ...